Dil Değiştir

 
 

KİTAP EDİTÖRLÜĞÜ, DANIŞMANLIĞI VE YAZAR KOÇLUĞU

İlk defa 1994 yılında bir öykü yarışmasında dereceye girerek bir kitabın ortak yazarlarından biri olma fırsatı buldum ve yazarlar dünyasına henüz bir lise öğrencisiyken dahil oldum. Yazılarımı, matbaadan yeni çıkmış kitap sayfasında gördüğümde duyduğum heyecanı hala hatırlarım. O gün bu gündür yazıyorum.

Yazar olmak dünyanın en eşsiz ayrıcalıklarından biri... Bu dünyaya dahil olduğunuzda binlerce insana ulaşabiliyor, sayısız başarılı insanla, entelektüelle ve birbirinden değerli zekalarla etkili ve güçlü bir iletişim kurma imkanı bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda da kitap imza günleri, TV ve radyo programları yapabilme, dergi ve internet sitelerinde köşe yazıları yazma gibi imkanlar bulabiliyor, müthiş bir kartopu etkisi ile hayat düzleminizi daha büyük başarılara ivmelendirebiliyorsunuz.

Saydığım tüm bu deneyimleri yaşamış bir yazar olarak, yazar olmanın çoğu zaman hiç de kolay olmadığını söyleyebilirim. Ancak bu zorluk daha ziyade yazarın kalemi ile ilgili olmuyor. Yazar olmak, kitabı fiziksel bir ürüne dönüştürme konusunda sorumlu olan yayınevi ve oldukça detaylı bir basım süreci ile başlıyor. Çoğu zaman yazar adayları kitap yayınlama konusunda oldukça heyecanlı olabiliyorlar ve bu noktada başlarda avantajlı durumda iken bir yayınevi ile anlaştıktan hemen sonra dezavantajlı duruma düşebiliyorlar ve uzun bir bekleme süreci içinde çoğu yazar mutsuz oluyor ve hatta yazar olmaktan vazgeçebiliyor. Redaksiyonun yayınevleri tarafından dikkatsizce yapılması, editörlüğün nerede ise hiç yapılmamasına rağmen kitabın künyesinde yer alan editörlerin iletişimsizliği, dizgide intizamsızlık, sayfa kalitesi ve ciltte beklentinin karşılanmaması, istenilen kitabevleri raflarına eserin yer almaması, tanıtım eksikliği vb. sorunlarla çoğu yazar adayı yazarlığın gerçek zevkine varamadan bu sahadan sessizce çekiliyor. Oysaki yazar yazmadıkça ve üretmedikçe ne yayınevi, ne matbaa ne de dağıtım kanalları ve kitapçılar kazanç elde edebilir. Elbette ki yazar adaylarının beklentilerini karşılayan yayınevleri de ülkemizde mevcut ancak bunların sayısı oldukça az diyebiliriz. Önemli olan, doğru yazarın doğru yayıneviyle buluşmasıdır.

Evet… Yazar olmak harika bir deneyim ama bunu meşakkatli bir süreç haline dönüştürmeden de kitap yazmak ve yayınlamak mümkün. İşte tam bu noktada sizlerin yanındayız. Tecrübeli yazarlar olarak yıllarca edindiğimiz acı tatlı deneyimleri bir sistematik ve disiplin çerçevesinde sizlere sunuyor ve yardımcı oluyoruz.

Yayınevleri ile ilişkiler, yayınlanacak olan eserinizin daha çok insana ulaşması için yapılabilecek türlü çalışmalar, yazar olarak kişisel duruşunuz, imajınız, motivasyonunuz ve gelişiminiz, her biri büyük değer taşıyor ve birbirini bütünlüyor.

Yazar olmak isteyen kalemlere editör, danışman, koç ve redaktör olarak yardımcı oluyoruz;

Yazar Koçluğu: Yukarıda yazdığımız konuların tamamını kapsar. Editörlük ve danışmanlık şapkası ile de gerektiğinde yazara destek verilir. Redaksiyon işlemleri çalışmaya dahil değildir.

Editörlük: Yayınevi ile iletişim ve basım süreçlerinin takibini kapsar. Süreçleri sizin adınıza takip ediyoruz. Ayrıca kitabınızdaki kurgunun ve bölümler arası iç bütünlüğün sağlanması noktasında size yardımcı oluyoruz. Böylelikle size verdiğimiz destek ile yayın sürecini kısaltmış ve kolaylaştırmış oluyoruz.

Danışmanlık: Kitabınızı bastırmak için tüm süreçleri siz kendiniz bizzat takip ediyor olabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda ve bir noktada takıldığınızda bize danışabilirsiniz. Ufak bir bilgi ve detay eseriniz için büyük önem taşıyor olabilir.

Redaksiyon: Kitabınızdaki metinlerin Türkçe veya İngilizce dil ve imla kurallarına uygunluğu detaylı bir şekilde kontrol edilir ve düzeltilir. Sizde ertelemeden ve hızlıca yazarlar dünyasında yerinizi almak, kütüphanelerde/ kitabevlerinde kitaplarınızı görmek ve bu mutluluğu yaşamak istiyorsanız bizimle altuntecime@gmail.com veya c.altuntecim@gmail.com e-posta adreslerinden iletişim kurunuz.

Sevgi ve saygılarımla.

Emrah Altuntecim
 

Editörlüğünü ve Yayın Danışmanlığını Gerçekleştirdiğimiz En Son Kitap